Przejdź do zawartości

Błędy postrzegania i argumentowania - lista: Różnice pomiędzy wersjami

brak opisu edycji
(Utworzono nową stronę "Poniższa lista zawiera spis błędów, jakie popełniamy podczas oceniania rzeczywistości i argumentowania. {| class="wikitable" |- ! Nazwa !! Opis !! Przykłady |- |...")
 
Nie podano opisu zmian
Linia 7: Linia 7:
| [[A u was Murzynów biją!]] || Uniknięcie odpowiedzi poprzez przejście do krytyki w innym obszarze dyskusji, zwykle w jakiś sposób jednak powiązanym. ||  
| [[A u was Murzynów biją!]] || Uniknięcie odpowiedzi poprzez przejście do krytyki w innym obszarze dyskusji, zwykle w jakiś sposób jednak powiązanym. ||  
* ''Unia Europejska niech się zajmie swoimi problemami, a nie krytykuje PIS za łamanie Konstytucji.''
* ''Unia Europejska niech się zajmie swoimi problemami, a nie krytykuje PIS za łamanie Konstytucji.''
|-
| [[Argumentum ad personam]] || Dyskutant porzuca właściwy spór i atakuje faktyczne lub zmyślone cechy przeciwnika. ||
* ''Jak możesz wypowiadać się o powstaniu warszawskim? Przecież jeszcze się wtedy nie urodziłeś!''
* ''Pfff... ateista będzie pouczał wierzącego w kwestiach religijnych.''
* ''Faceci będą decydować o tym, czy aborcja powinna być legalna? To absurd!''
|-
|-
| [[Dowód anegdotyczny]] || Może przyjmować 2 znaczenia:
| [[Dowód anegdotyczny]] || Może przyjmować 2 znaczenia:
Linia 15: Linia 20:
* ''Bogate kobiety są puste: znam dwie takie i są strasznymi snobami.''  
* ''Bogate kobiety są puste: znam dwie takie i są strasznymi snobami.''  
* ''Pary homoseksualne nie powinny wychowywać dzieci: w internecie są opisane historie znęcania się takich rodziców nad dziećmi.''
* ''Pary homoseksualne nie powinny wychowywać dzieci: w internecie są opisane historie znęcania się takich rodziców nad dziećmi.''
|-
| [[Dychotomia myślenia]] || Dostrzeganie wyłącznie skrajności, ignorowanie możliwości pośrednich ||
* prawica lub lewica
* dobry lub zły
* ''Jeśli nie zdałem egzaminu na piątkę, to znaczy, że nic nie umiem''
* ''Życie bez miłości nie ma sensu''
* ''Albo dostanę tą pracę, albo wyjdę z siebie''
|-
|-
| [[Iluzja korelacji]] || Doszukiwanie się związku tam, gdzie go nie ma. ||
| [[Iluzja korelacji]] || Doszukiwanie się związku tam, gdzie go nie ma. ||