Błędy postrzegania i argumentowania - lista: Różnice pomiędzy wersjami

brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 18: Linia 18:
|-
|-
| [[Dlaczego (nie/dopiero/już nie) piszecie o...?!]] || Próba zniechęcenia czytelnika do sprawdzanego medium poprzez wmówienie, że o czymś nie informuje. ||  
| [[Dlaczego (nie/dopiero/już nie) piszecie o...?!]] || Próba zniechęcenia czytelnika do sprawdzanego medium poprzez wmówienie, że o czymś nie informuje. ||  
* ''Dlaczego nie napiszecie o tym, co uchodźcy robią w Malmö?!!!'' - ponieważ [[Antyimigrancka propaganda#Gwałty i inne przestępstwa|to nie jest prawda]]
* ''Dlaczego nie napiszecie o tym, co uchodźcy robią w Malmö?!!!'' - ponieważ [https://postprawdastop.wordpress.com/2017/02/26/rosyjska-propaganda-zalewa-swiat/ to nie jest prawda]
|-
|-
| [[Dowód anegdotyczny]] || Może przyjmować 2 znaczenia:
| [[Dowód anegdotyczny]] || Może przyjmować 2 znaczenia:
Linia 48: Linia 48:
|-
|-
| [[Fałszywy trop]] || Skupienie uwagi na informacji, która w danym zagadnieniu nie ma znaczenia. ||  
| [[Fałszywy trop]] || Skupienie uwagi na informacji, która w danym zagadnieniu nie ma znaczenia. ||  
<poem>* '''A:''' ''Musimy wymusić instalację wyższej jakości pieców, by zmniejszyć problem smogu.''
<poem>
    '''B:''' ''Ach tak? A wiesz, że zarobią na tym producenci niemieckich pieców lewaku??!!!!??!!!''</poem>
* '''A:''' ''Musimy wymusić instalację wyższej jakości pieców, by zmniejszyć problem smogu.''<br>'''B:''' ''Ach tak? A wiesz, że zarobią na tym producenci niemieckich pieców lewaku??!!!!??!!!''
</poem>
|-
|-
| [[Iluzja korelacji]] || Doszukiwanie się związku tam, gdzie go nie ma. ||
| [[Iluzja korelacji]] || Doszukiwanie się związku tam, gdzie go nie ma. ||
Linia 60: Linia 61:
* ''Gdy modlę się do Boga o pomoc głodującym dzieciom w Afryce, rzeczywiście im pomagam.''
* ''Gdy modlę się do Boga o pomoc głodującym dzieciom w Afryce, rzeczywiście im pomagam.''
* ''Nie mogę o tym myśleć, bo przyciągnę w ten sposób złe duchy/pecha.''
* ''Nie mogę o tym myśleć, bo przyciągnę w ten sposób złe duchy/pecha.''
|-
| [https://postprawdastop.wordpress.com/2017/06/29/dlaczego-polityka-tak-dzieli/ Naiwny realizm] || Przekonanie, że własne postrzeganie rzeczywistości jest najbardziej obiektywne.||
* ''„Czy zauważyliście, że każdy, kto jedzie samochodem wolniej niż wy, jest idiotą, a każdy, kto jedzie szybciej, jest szaleńcem?”'' - George Carlin
* ''Jak możesz to oglądać?! Ten program jest beznadziejny!''
|-
|-
| [[Nawoływanie do samodzielnego myślenia]] || Zachęcanie, by skomplikowane zagadnienia analizować "na chłopski rozum" ||  
| [[Nawoływanie do samodzielnego myślenia]] || Zachęcanie, by skomplikowane zagadnienia analizować "na chłopski rozum" ||  
Linia 69: Linia 74:
* ''Wiedziałem, że tak będzie!''
* ''Wiedziałem, że tak będzie!''
* ''Co za idioci! To było przecież oczywiste!''
* ''Co za idioci! To było przecież oczywiste!''
|-
| [[Podstawowy błąd atrybucji]] || Wyjaśnianie zachowań poprzez wpływy wewnętrzne i stałe (np. cechy charakteru) przy niedocenianiu wpływów sytuacyjnych, zewnętrznych. ||
* ''Wszystko jest możliwe, wystarczy jedynie chcieć.''
* ''Nic nie robisz, ponieważ jesteś leniwy.'' (zamiast np. tymczasowego zmęczenia przypisuje się lenistwo)
|-
|-
| [[Prawdopośrodkizm]] || Przekonanie, że prawda zawsze leży po środku. ||
| [[Prawdopośrodkizm]] || Przekonanie, że prawda zawsze leży po środku. ||
Linia 79: Linia 88:
| [[Przeinaczenie]] || Nadmierne upraszczanie nauki lub mylenie pojęć. ||
| [[Przeinaczenie]] || Nadmierne upraszczanie nauki lub mylenie pojęć. ||
* Mylenie pojęć "pogoda" i "klimat" albo "uchodźca" i "imigrant".
* Mylenie pojęć "pogoda" i "klimat" albo "uchodźca" i "imigrant".
|-
| [[Pułapka ego]] || Pozostawanie przy zdaniu, które jest częścią naszej tożsamości. ||
* Osoba uważająca siebie za nieśmiałą, analizując siebie, pomija zdarzenia, w których wykazała się pewnością siebie. Lub interpretuje je tak, by nadal dowodziły nieśmiałości.
|-
| [[Równia pochyła]] || Argumentowanie poprzez najbardziej skrajne i mało prawdopodobne możliwości rozwoju sytuacji. Zwykle próbuje wywołać strach u odbiorcy. ||
* ''Jak wpuścimy uchodźców, to nam szariat w Europie wprowadzą!''
|-
|-
| [[Teoria naukowa|To tylko teoria]] || Umniejszanie wiedzy naukowej twierdzeniem - "to tylko teoria". W rzeczywistości "teoria naukowa" to całość mocno udokumentowanego i spójnego wyjaśnienia naukowego.||
| [[Teoria naukowa|To tylko teoria]] || Umniejszanie wiedzy naukowej twierdzeniem - "to tylko teoria". W rzeczywistości "teoria naukowa" to całość mocno udokumentowanego i spójnego wyjaśnienia naukowego.||
Linia 92: Linia 107:
== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
* [https://postprawdastop.wordpress.com POSTPRAWDA STOP]
* [https://postprawdastop.wordpress.com POSTPRAWDA STOP]
* [[Stanowisko nauki - lista]]


[[Kategoria:Błędy postrzegania i argumentowania]][[Kategoria:Psychologia]][[Kategoria:Zbiory]]
[[Kategoria:Błędy postrzegania i argumentowania]][[Kategoria:Psychologia]][[Kategoria:Zbiory]]