Blog:LLM-y byłyby przydatne dla mnie jedynie, gdy jeszcze chodziłem do szkoły
LLM-y byłyby przydatne dla mnie jedynie, gdy jeszcze chodziłem do szkoły
12 kwietnia 2026 | ZioPeng
Rok 2022 można uznać za ten, kiedy LLM-y (Large Language Model, duży model językowy) stały się popularne i zaczęły być ochoczo wykorzystywane przez użytkowników Internetu. Używa się ich do różnorakich celów, np. do pomocy w nauce, kiedy jest zbyt trudne zadanie, do generowania określonych ciągów znaków czy pisania opowiadań. Zastosowań można by mnożyć i mnożyć, bo LLM może wygenerować niemal dowolny tekst - takowy model po prostu podąża za tym, o co go poprosi użytkownik (prompt).
Kiedy ja chodziłem do szkoły, AI jeszcze nikomu się nie śniło
W trakcie mojej edukacji nigdy nie zdarzyło mi się usłyszeć ani na jakichś zajęciach, ani od kolegi na przerwie o jakimś ChacieGPT czy innych wynalazkach tego typu. Jak trzeba było odrobić zadanie domowe, to się spisywało od kogoś, kto już miał - co z tego, że źle! Ale ja szkołę skończyłem w 2016, czyli jeszcze sporo czasu przed COVID-em, a co za tym idzie - zdalnymi lekcjami, czyli e-lekcjami. I mnie to cieszy. Cieszy mnie to, że skończyłem szkołę w "normalnym trybie". No i oczywiście skończyłem ją sporo przed tym, jak każdy zaczął mówić o sztucznej inteligencji, która wygeneruje użytkownikowi tekst na podstawie zapytania. Jak potrzebowałem odrobić pracę domową, to szukałem rozwiązania gdzieś w Internecie - czy to na Zadane (obecnie Brainly), czy to na Wikipedii, gdy trzeba było spisać jakąś definicję. Gdy nie było gotowego rozwiązana , to trzeba było samemu zadać pytanie np. na tym Zadane. Ja jeszcze korzystałem z Zapytaj Onet. Jednak rzadko musiałem się uciekać do tych metod.
Nie widzę powodu, dla którego miałbym korzystać z LLM-ów
Niby mógłbym o coś poprosić duży model językowy, ale... jakoś nie widzę powodu, by prosić go o cokolwiek. Gdy będę potrzebował jakiejś informacji, to poszukam jej sam za pomocą wyszukiwarki. Jedynie tutaj mi się przydaje streszczenie, które generuje AI zaraz pod polem wyszukiwania. Tak, przeglądam wyniki, które zwróciła mi wyszukiwarka. Nie polegam wyłącznie na tym, co wygenerowała mi AI.
Bardziej wolę AI generujące treści audiowizualne
Od LLM-ów zdecydowanie wolę - gdybym miał już wybierać - modele generujące grafiki, filmy czy audio. Ja najczęściej korzystam z modeli do generowania grafik. Ostatnio też zacząłem korzystać z Suno, by generować utwory muzyczne. Niedawno stwierdziłem, że wypróbuję jakiś model do generowania tych krótkich filmów (trwających do paru sekund) i po dwóch wygenerowaniach zauważyłem, ile kredytów mi jeszcze zostało, a potem zerknąłem, za ile można kupić określoną ich liczbę, i stwierdziłem, że odpuszczam sobie zabawę z tymi modelami. Na długo. Subskrypcję też anulowałem (bez niej niczego nie można wygenerować). I korzystanie z takich modeli AI jest dla mnie o wiele bardziej satysfakcjonujące niż gdybym miał korzystać z modeli językowych.
Zobacz też
MiauBlog:
- AI a prace domowe
- AI a zastępowanie artystów
- AI jako korepetytor
- AI zabierze nam pracę - to może być dobra wiadomość
MruczekWiki: