AI-fobia VS AI-filia w sztuce
AI-fobia VS AI-filia w sztuce - robocza skala opracowana przez psychologa Kenexa, pozwalająca określić liczbowo czyjś stosunek do sztuki generowanej przez AI.
Wartości na skali
Skala skł od 1 do 9. Osoba ma na czuja określić, gdzie znajduje się jej emocja względem sztuki AI. 1 to skrajnie negatywne nastawienie, zaś 9 to skrajnie pozytywne.
Aby w tym pomóc, Kenex przygotował opisy dla osoby na 1 i na 9. Czytelnik może określić, do kogo jest mu bliżej i na ile blisko się znajduje.
Punkty odniesienia na skali:
- 1. Nie istnieje coś takiego jak akceptowalne użycie AI do generowania sztuki! Nawet jeśli ktoś używa wyłącznie lokalnego modelu, który był trenowany jedynie na dziełach artystów zezwalających na trening i zachowuje rezultat tylko dla siebie!
- 9. Użycie AI w procesie twórczym jest zawsze ok i oby ta technologia znajdowała coraz większe zastosowanie. Jeśli artyści stracą pracę przez AI, to widocznie na to zasługują. Krytyka stosowania AI w sztuce powinna być traktowana na równi z ludźmi walczącymi przeciwko maszynom parowym.
Poszukiwanie punktów odniesienia
Kenex od dłuższego czasu miał pomysł na tego typu skalę, ale brakowało mu punktu odniesienia dla skrajnej AI-filii. Na co dzień widział wyłącznie ostrą krytykę AI w sztuce lub podejście neutralne. Dopiero 23 czerwca 2026 udało mu się znaleźć subreddit r/DefendingAIArt, który go zainspirował. Wybrane dzieła z subreddita można przejrzeć w albumie na Imgur.
Zobacz też
Navbox o AI: